ul. Czerwonego Krzyża 45, 08-110 Siedlce, telefon: (25) 644 24 13   fax: (25) 644 24 13, wew. 43    e-mail: sekretariat@siedlce-straz.pl

                                           

Państwowej Straży Pożarnej 

w Siedlcach

Komenda Miejska
Egzamin KPP

KM PSP w Siedlcach informuje, że istnieje możliwość przystąpienia do egzaminu sprawdzającego uprawnienia w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy przez druhów OSP z terenu…

Dzień Strażaka 2018

23 maja 2018 roku odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Strażaka w Stulecie Niepodległej.
Obchody rozpoczęły się uroczystym podniesieniem flagi państwowej oraz zmianą warty…

Uroczyste ślubowanie strażaka

18 maja 2018 roku odbyła się uroczystość ślubowania nowo przyjętego w szeregi Państwowej Straży Pożarnej strażaka - Kamila Ostapczuka, który rozpoczął służbę w JRG nr…

Wampiriada UPH

17 maja 2018 roku przy Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach odbyła się "Wampiriada". To największa ogólnopolska studencka akcja honorowego…

Przejazdy kolejowo-drogowe z źółtymi naklejkami PLK

Do końca maja PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. umieszczą na wszystkich przejazdach kolejowo-drogowych żółte naklejki z indywidualnym numerem skrzyżowania i numerami alarmowymi.

Previous Next Play Pause
Egzamin KPP Egzamin KPP
Dzień Strażaka 2018 Dzień Strażaka 2018
Uroczyste ślubowanie strażaka Uroczyste ślubowanie strażaka
Wampiriada UPH Wampiriada UPH
Przejazdy kolejowo-drogowe z źółtymi naklejkami PLK Przejazdy kolejowo-drogowe z źółtymi naklejkami PLK
poniedziałek, 15 styczeń 2018 11:49

Wybrane zdarzenia 8-14.01.2018 r.

Napisane przez 

W ubiegłym tygodniu, tj. w dniach 8 - 14 stycznia 2018 roku siedleccy strażacy interweniowali 25 razy, w tym do:

- 6 pożarów,

- 14 miejscowych zagrożeń,

- 5 zdarzeń okazało się alarmem fałszywym.

Aż 3 zdarzenia dotyczyły zatruć tlenkiem węgla.

11.01.2018 r.  w miejscowości Gręzów (gm. Kotuń) doszło do zderzenia dwóch samochodów.

Po przyjechaniu na miejsce zdarzenie i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że dwa pojazdy zderzyły się ze sobą czołowo. Pojazd ciężarowy znajdował się poza pasem drogowym w przydrożnym rowie melioracyjnym, po przeciwległej stronie w rowie melioracyjnym znajdował się pojazd osobowy - obydwa pojazdy znajdowały się poza pasem drogowym. Komora silnika pojazdu osobowego objęta była pożarem. W chwili przybycia strażaków z JRG nr 1  zastęp OSP Kotuń podawał jeden prąd wody w natarciu w celu ugaszenia oraz wystudzenia komory silnika. Osoby poszkodowane były pod nadzorem zespołu ratownictwa medycznego. Zamknięto ruch w obydwu kierunkach - ze względu na wycieki substancji ropopochodnych, które zostały zsorbowane oraz fragmenty karoserii porozrzucane na obydwu pasach - zadysponowano zarządcę drogi w celu uprzątnięcia terenu prowadzonych działań. Po zakończeniu działań zastępy wróciły do jednostki.

 

10.01.2018 r.  miało miejsce zdarzenie związane z wyciekiem nieznanej substancji do kanału deszczowego w pobliżu rzeki Muchawka i Zalewu Siedleckiego.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów PSP oraz przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono:

  • przy wylocie z kanału deszczowego do rzeki Muchawki stwierdzono obecność substancji o jasnozielonym zabarwieniu,
  • na podstawie obserwacji udało się określić, że jest ona cięższa od wody przez co rozpościerała się w pobliżu dna na powierzchni około 20 m2,
  • tempo propagacji w kierunku rzeki jest znikome.

Działania straży polegały na :

  • zadysponowaniu dodatkowych służb tj. przedstawicieli PWiK, zarządzania kryzysowego miasta Siedlce, WIOŚ,
  • wysłaniu ratownika w woderach celem pobrania próbki substancji do rozpoznania jej właściwości fizykochemicznych.

Pojawiające się trudności z pobraniem substancji związane z jej zaleganiem na dnie spowodowały konieczność zmodyfikowania zamiaru taktycznego. Sprawiono zestaw pompowy z pompą membranową. Dzięki temu bez nadmiernego mieszania wody udało się pobrać próbki. Sprawdzenie odczynu pH dało wynik 7 - obojętny. Wykluczono także zawartość węglowodorów.

Na miejsce przybył kierownik działu kanalizacji PWiK Siedlce wraz z pracownikami laboratorium. Pobrali oni szereg próbek do analizy.

Aby zlokalizować miejsce wycieku sprawdzono kolejne wejścia pod włazami rewizyjnymi, prowadzące wzdłuż kanału deszczowego. Miejsce zdarzenia przekazano przedstawicielowi PWiK i zakończono działania. Zastępy wróciły do jednostki. W działaniach ratowniczych brały udział: 3 zastępy PSP – 7 strażaków.

 

13.01.2018 r. w Siedlcach na ulicy Klonowej doszło do pożaru samochodu osobowego.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania ustalono, że pożarem objęta jest komora silnika samochodu osobowego. Płomienie obejmowały znajdujący się obok żywopłot. Samochód znajdował się na podjeździe do garażu, w odległości ok. 1 m od ściany domu jednorodzinnego. Na miejscu obecni byli mieszkańcy domu, którzy podjęli próbę gaszenia samochodu przy pomocy węża ogrodowego. Ponadto ustalono, że pojazd wyposażony jest w instalację zasilania LPG.

Działania strażaków polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez odsunięcie od pojazdu gaszących go mieszkańców domu, podaniu prądu piany w natarciu na komorę silnika pojazdu oraz do wnętrza samochodu. Pożar ugaszono, pogorzelisko przelano prądem wody. Na tym działania zakończono, zastęp powrócił do koszar. W działaniach ratowniczych brał udział: 1 zastęp PSP – 6 strażaków.

 

W minionym tygodniu na terenie miasta Siedlce zanotowano również trzy zdarzenia związane z nieszczelnością przewodów kominowych / instalacji dymnej oraz związanych z tym zatruć tlenkiem węgla:

11 stycznia w wielorodzinnym budynku mieszkaniowym stwierdzono nieszczelność instalacji dymnej – przybyły na miejsce zastęp PSP stwierdził, że w mieszkaniu na I. piętrze, domowy czujnik CO wskazywał 45 ppm i sygnalizował alarm. Mieszkanie było delikatnie zadymione. Mieszkanie właścicielka ogrzewała elektrycznie. Mieszkańcy z parteru ogrzewali mieszkanie piecem centralnego ogrzewania na paliwo stałe.

Zabezpieczono teren działań. Przeprowadzono pomiary CO miernikiem – wynik pomiaru wynosił 38 ppm. Ze względu na zabudowane ściany z kominami w kuchni i łazience nie można było ocenić stanu technicznego kominów. Przewietrzono mieszkanie przez otwarcie drzwi i okien. Na podstawie wskazań urządzeń pomiarowych podjęto decyzję o zakazie użytkowania mieszkania do czasu oceny szczelności kominów przez kominiarza. Powiadomiono Zarządzanie Kryzysowe Miasta o sytuacji. Na miejscu zdarzenia pozostał patrol Policji. Na tym działania zakończono.

 

13 stycznia w Siedlcach straż pożarna została wezwana do kolejnego zdarzenia związanego z zatruciem tlenkiem węgla. Na miejscu zdarzenia stwierdzono obecność zespołu PRM, który udzielał pomocy medycznej osobie poszkodowanej oraz dokonywał badania innych członków rodziny: czterech osób, w tym dwójki dzieci. Działania straży polegały na dokonaniu pomiarów stężenia CO w mieszkaniu przy pomocy miernika wielogazowego oraz dokonaniu przewietrzenia pomieszczeń. W wyniku badań zespół PRM podjął decyzję o zabraniu na obserwację oraz dodatkowe badania mieszkańców do szpitala. Na podstawie wskazań pomiarowych podjęto decyzję o zakazie użytkowania mieszkania do czasu oceny szczelności przewodów kominowych przez kominiarza. Na miejscu pozostał patrol Policji. Na tym działania zakończono.

 

13 stycznia miało miejsce również podobne wezwanie. Po przybyciu na miejscu zdarzenia stwierdzono, że obecny na miejscu zespół PRM ewakuował do karetki przytomną osobę kontaktową z bólem głowy. Lekarz poinformował o podejrzeniu zatrucia tlenkiem węgla. Dokonano pomiarów we wszystkich pomieszczeniach miernikiem wielogazowym, gdzie stwierdzono znikome ilości CO, tj. około 10 ppm. Mieszkanie wietrzone przed przybyciem zastępów. Dodatkowo przewietrzano dom jednorodzinny przy pomocy wentylatora osiowego w celu wymiany powietrza w całej kubaturze obiektu. Po tych czynnościach nie stwierdzono obecności tlenku węgla. Polecono właścicielowi dokonać przeglądu wentylacji oraz urządzeń grzewczych: pieca gazowego w łazience, pieca węglowego w piwnicy, kanałów wentylacyjnych, kanałów spalinowych. Dodatkowo zakazano używać powyższych urządzeń do czasu zbadania wentylacji przez osobę uprawnioną, tj. kominiarza. Wszystkie czynności nakazano protokolarnie. Na tym działania zakończono.

 

Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem,
umiera ponad sto osób a blisko dwa tysiące ulega podtruciu.

CZAD I OGIEŃ - OBUDŹ CZUJNOŚĆ !

 

  Stan na 24.05.2018 Ilość
  Pożarów 235
  Miejscowych zagrożeń 310
  Alarmów fałszywych 68
  RAZEM 613

 

Ostatnie interwencje

18.05.  Hołubla
18.05. Hołubla
17.05. Grabianów
17.05. Grabianów
11.05. Dąbrówka Ług
11.05. Dąbrówka Ług
10.05. Jagodne gm. Kotuń
10.05. Jagodne gm. Kotuń
09.05. Radzików Wielki
09.05. Radzików Wielki
08.05. Siedlce, ul. Leśna
08.05. Siedlce, ul. Leśna
08.05. Siedlce ul. Piłsudskiego
08.05. Siedlce ul. Piłsudskiego
26.04. Gostchorz gm. Wiśniew
26.04. Gostchorz gm. Wiśniew
25.04. Czołomyje - pożar garażu
25.04. Czołomyje - pożar garażu
Previous Next
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Sala edukacyjna "Ognik"

Kampanie społeczne

Nabór do służby i pracy


Kalendarz zmianowy dla JRG

Służba 24/48

 

Licznik odwiedzin

366508
DzisiajDzisiaj19
W tym miesiącuW tym miesiącu15234
Goście online 17