ul. Czerwonego Krzyża 45, 08-110 Siedlce, telefon: (25) 644 24 13   fax: (25) 644 24 13, wew. 43    e-mail: sekretariat@siedlce-straz.pl

                                           

Państwowej Straży Pożarnej 

w Siedlcach

Komenda Miejska
Szkolenie podstawowe OSP

Planowane w dniach 20.08 - 16.09.2018 szkolenie podstawowe strażaków ratowników OSP
nie odbędzie się z powodu zbyt małej ilości druhów chętnych do uczestnictwa w ww. szk…

Harmonogram kolejnych etapów postępowania kwalifikacyjnego

Harmonogram kolejnych etapów postępowania kwalifikacyjnego, wykaz numerów identyfikacyjnych kandydatów, którzy zakwalifikowali się do II etapu postępowania kwalifikacyjnego oraz…

Wybrane zdarzenia

W dniach 30.07 - 5.08.2018 roku siedleccy strażacy interweniowali podczas 112 zdarzeń na terenie miasta i powiatu siedleckiego, w tym do 15 pożarów, 89 miejscowych zagrożeń, 8…

Godzina „W


W związku z uczczeniem 74. rocznicy Powstania Warszawskiego, siedleccy strażacy również włączyli się w tradycję wyjazdu wozami bojowymi przed bramy garażowe oraz włączyli…

Nabór do służby

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach ogłasza postępowanie kwalifikacyjne dla kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby przygotowawczej w KM PSP…

Nowe samochody w siedleckiej Komendzie

Z dniem 27 lipca 2018 roku do podziału bojowego w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 został wprowadzony nowoczesny samochód ratowniczo-gaśniczy GBA 2,5/16 Mercedes Atego, który…

Jubileusz 95-lecia OSP Gostchorz

22 lipca 2018 roku na placu Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Gostchorzy odbyła się uroczystość z okazji jubileuszu 95-lecia powstania jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej…

Previous Next Play Pause
Szkolenie podstawowe OSP Szkolenie podstawowe OSP
Harmonogram kolejnych etapów postępowania kwalifikacyjnego Harmonogram kolejnych etapów postępowania kwalifikacyjnego
Wybrane zdarzenia Wybrane zdarzenia
Godzina „W Godzina „W" w Siedlcach
Nabór do służby Nabór do służby
Nowe samochody w siedleckiej Komendzie Nowe samochody w siedleckiej Komendzie
Jubileusz 95-lecia OSP Gostchorz Jubileusz 95-lecia OSP Gostchorz
poniedziałek, 15 styczeń 2018 11:49

Wybrane zdarzenia 8-14.01.2018 r.

Napisane przez 

W ubiegłym tygodniu, tj. w dniach 8 - 14 stycznia 2018 roku siedleccy strażacy interweniowali 25 razy, w tym do:

- 6 pożarów,

- 14 miejscowych zagrożeń,

- 5 zdarzeń okazało się alarmem fałszywym.

Aż 3 zdarzenia dotyczyły zatruć tlenkiem węgla.

11.01.2018 r.  w miejscowości Gręzów (gm. Kotuń) doszło do zderzenia dwóch samochodów.

Po przyjechaniu na miejsce zdarzenie i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że dwa pojazdy zderzyły się ze sobą czołowo. Pojazd ciężarowy znajdował się poza pasem drogowym w przydrożnym rowie melioracyjnym, po przeciwległej stronie w rowie melioracyjnym znajdował się pojazd osobowy - obydwa pojazdy znajdowały się poza pasem drogowym. Komora silnika pojazdu osobowego objęta była pożarem. W chwili przybycia strażaków z JRG nr 1  zastęp OSP Kotuń podawał jeden prąd wody w natarciu w celu ugaszenia oraz wystudzenia komory silnika. Osoby poszkodowane były pod nadzorem zespołu ratownictwa medycznego. Zamknięto ruch w obydwu kierunkach - ze względu na wycieki substancji ropopochodnych, które zostały zsorbowane oraz fragmenty karoserii porozrzucane na obydwu pasach - zadysponowano zarządcę drogi w celu uprzątnięcia terenu prowadzonych działań. Po zakończeniu działań zastępy wróciły do jednostki.

 

10.01.2018 r.  miało miejsce zdarzenie związane z wyciekiem nieznanej substancji do kanału deszczowego w pobliżu rzeki Muchawka i Zalewu Siedleckiego.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów PSP oraz przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono:

  • przy wylocie z kanału deszczowego do rzeki Muchawki stwierdzono obecność substancji o jasnozielonym zabarwieniu,
  • na podstawie obserwacji udało się określić, że jest ona cięższa od wody przez co rozpościerała się w pobliżu dna na powierzchni około 20 m2,
  • tempo propagacji w kierunku rzeki jest znikome.

Działania straży polegały na :

  • zadysponowaniu dodatkowych służb tj. przedstawicieli PWiK, zarządzania kryzysowego miasta Siedlce, WIOŚ,
  • wysłaniu ratownika w woderach celem pobrania próbki substancji do rozpoznania jej właściwości fizykochemicznych.

Pojawiające się trudności z pobraniem substancji związane z jej zaleganiem na dnie spowodowały konieczność zmodyfikowania zamiaru taktycznego. Sprawiono zestaw pompowy z pompą membranową. Dzięki temu bez nadmiernego mieszania wody udało się pobrać próbki. Sprawdzenie odczynu pH dało wynik 7 - obojętny. Wykluczono także zawartość węglowodorów.

Na miejsce przybył kierownik działu kanalizacji PWiK Siedlce wraz z pracownikami laboratorium. Pobrali oni szereg próbek do analizy.

Aby zlokalizować miejsce wycieku sprawdzono kolejne wejścia pod włazami rewizyjnymi, prowadzące wzdłuż kanału deszczowego. Miejsce zdarzenia przekazano przedstawicielowi PWiK i zakończono działania. Zastępy wróciły do jednostki. W działaniach ratowniczych brały udział: 3 zastępy PSP – 7 strażaków.

 

13.01.2018 r. w Siedlcach na ulicy Klonowej doszło do pożaru samochodu osobowego.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania ustalono, że pożarem objęta jest komora silnika samochodu osobowego. Płomienie obejmowały znajdujący się obok żywopłot. Samochód znajdował się na podjeździe do garażu, w odległości ok. 1 m od ściany domu jednorodzinnego. Na miejscu obecni byli mieszkańcy domu, którzy podjęli próbę gaszenia samochodu przy pomocy węża ogrodowego. Ponadto ustalono, że pojazd wyposażony jest w instalację zasilania LPG.

Działania strażaków polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez odsunięcie od pojazdu gaszących go mieszkańców domu, podaniu prądu piany w natarciu na komorę silnika pojazdu oraz do wnętrza samochodu. Pożar ugaszono, pogorzelisko przelano prądem wody. Na tym działania zakończono, zastęp powrócił do koszar. W działaniach ratowniczych brał udział: 1 zastęp PSP – 6 strażaków.

 

W minionym tygodniu na terenie miasta Siedlce zanotowano również trzy zdarzenia związane z nieszczelnością przewodów kominowych / instalacji dymnej oraz związanych z tym zatruć tlenkiem węgla:

11 stycznia w wielorodzinnym budynku mieszkaniowym stwierdzono nieszczelność instalacji dymnej – przybyły na miejsce zastęp PSP stwierdził, że w mieszkaniu na I. piętrze, domowy czujnik CO wskazywał 45 ppm i sygnalizował alarm. Mieszkanie było delikatnie zadymione. Mieszkanie właścicielka ogrzewała elektrycznie. Mieszkańcy z parteru ogrzewali mieszkanie piecem centralnego ogrzewania na paliwo stałe.

Zabezpieczono teren działań. Przeprowadzono pomiary CO miernikiem – wynik pomiaru wynosił 38 ppm. Ze względu na zabudowane ściany z kominami w kuchni i łazience nie można było ocenić stanu technicznego kominów. Przewietrzono mieszkanie przez otwarcie drzwi i okien. Na podstawie wskazań urządzeń pomiarowych podjęto decyzję o zakazie użytkowania mieszkania do czasu oceny szczelności kominów przez kominiarza. Powiadomiono Zarządzanie Kryzysowe Miasta o sytuacji. Na miejscu zdarzenia pozostał patrol Policji. Na tym działania zakończono.

 

13 stycznia w Siedlcach straż pożarna została wezwana do kolejnego zdarzenia związanego z zatruciem tlenkiem węgla. Na miejscu zdarzenia stwierdzono obecność zespołu PRM, który udzielał pomocy medycznej osobie poszkodowanej oraz dokonywał badania innych członków rodziny: czterech osób, w tym dwójki dzieci. Działania straży polegały na dokonaniu pomiarów stężenia CO w mieszkaniu przy pomocy miernika wielogazowego oraz dokonaniu przewietrzenia pomieszczeń. W wyniku badań zespół PRM podjął decyzję o zabraniu na obserwację oraz dodatkowe badania mieszkańców do szpitala. Na podstawie wskazań pomiarowych podjęto decyzję o zakazie użytkowania mieszkania do czasu oceny szczelności przewodów kominowych przez kominiarza. Na miejscu pozostał patrol Policji. Na tym działania zakończono.

 

13 stycznia miało miejsce również podobne wezwanie. Po przybyciu na miejscu zdarzenia stwierdzono, że obecny na miejscu zespół PRM ewakuował do karetki przytomną osobę kontaktową z bólem głowy. Lekarz poinformował o podejrzeniu zatrucia tlenkiem węgla. Dokonano pomiarów we wszystkich pomieszczeniach miernikiem wielogazowym, gdzie stwierdzono znikome ilości CO, tj. około 10 ppm. Mieszkanie wietrzone przed przybyciem zastępów. Dodatkowo przewietrzano dom jednorodzinny przy pomocy wentylatora osiowego w celu wymiany powietrza w całej kubaturze obiektu. Po tych czynnościach nie stwierdzono obecności tlenku węgla. Polecono właścicielowi dokonać przeglądu wentylacji oraz urządzeń grzewczych: pieca gazowego w łazience, pieca węglowego w piwnicy, kanałów wentylacyjnych, kanałów spalinowych. Dodatkowo zakazano używać powyższych urządzeń do czasu zbadania wentylacji przez osobę uprawnioną, tj. kominiarza. Wszystkie czynności nakazano protokolarnie. Na tym działania zakończono.

 

Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem,
umiera ponad sto osób a blisko dwa tysiące ulega podtruciu.

CZAD I OGIEŃ - OBUDŹ CZUJNOŚĆ !

 

  Stan na 16.08.2018 Ilość
  Pożarów 391
  Miejscowych zagrożeń 929
  Alarmów fałszywych 115
  RAZEM 1435

 

Ostatnie interwencje

10.08. Pluty (gm. Wiśniew)
10.08. Pluty (gm. Wiśniew)
07.08. Oleśnica (gm. Wodynie)
07.08. Oleśnica (gm. Wodynie)
06.08. Siedlce ul. Starzyńskiego
06.08. Siedlce ul. Starzyńskiego
21.07.  Tęczki (gm.Zbuczyn)
21.07. Tęczki (gm.Zbuczyn)
10.07. Zbuczyn fot. A. Król
10.07. Zbuczyn fot. A. Król
02.07. Nowe Opole fot. A. Król
02.07. Nowe Opole fot. A. Król
02.07. Golice fot. A. Król
02.07. Golice fot. A. Król
01.07. Nowe Iganie fot. A. Król
01.07. Nowe Iganie fot. A. Król
24.06 Krzymosze
24.06 Krzymosze
Previous Next
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Sala edukacyjna "Ognik"

Kampanie społeczne


sprawdź gdzie można
bezpiecznie wypoczywać nad wodą
- serwis kąpieliskowy-

 

Nabór do służby i pracy


Kalendarz zmianowy dla JRG

Służba 24/48

 

Licznik odwiedzin

416033
DzisiajDzisiaj309
W tym miesiącuW tym miesiącu9436
Goście online 34