ul. Czerwonego Krzyża 45, 08-110 Siedlce, telefon: (25) 644 24 13   fax: (25) 644 24 13, wew. 43    e-mail: sekretariat@siedlce-straz.pl

                                           

Państwowej Straży Pożarnej 

w Siedlcach

Komenda Miejska
KM PSP w Siedlcach poszukuje kandydatów do służby !


 
 
Nabór skierowany jest szczególnie do absolwentów uczelni wyższych o specjalizacji chemia, biologia lub fizyka.
Chęć uczestnictwa w naborze należy zgłosić (w postaci…

Ćwiczenia w Wyższym Seminarium Duchownym

21 lutego 2018 roku na terenie Wyższego Seminarium Duchownego w Nowym Opolu odbyły się ćwiczenia z zakresu organizacji prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczej podczas pożaru wewnętrznego…

Eliminacje powiatowe do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej

Informujemy, iż  14 marca 2018 roku Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Siedlcach we współpracy z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej…

Wybrane zdarzenia - pożar domu w m. Stok Ruski

14 lutego 2018 roku około godziny 20:00 doszło do pożaru domu drewnianego w miejscowości Stok Ruski (gm. Mordy).
Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania…

Wybrane zdarzenia 5-11.02.2018

W ubiegłym tygodniu, tj. w dniach 5 - 11 lutego 2018 roku siedleccy strażacy wzywani byli 16 razy do zdarzeń, w tym do:
- 5 pożarów,
- 8 miejscowych zagrożeń,
- natomiast…

akcja


Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Joachim Brudziński objął patronatem akcję pt. „spoKREWnieni służbą”, która ma na celu oddanie hołdu Żołnierzom Wyklętym…

Previous Next Play Pause
KM PSP w Siedlcach poszukuje kandydatów do służby ! KM PSP w Siedlcach poszukuje kandydatów do służby !
Ćwiczenia w Wyższym Seminarium Duchownym Ćwiczenia w Wyższym Seminarium Duchownym
Eliminacje powiatowe do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej Eliminacje powiatowe do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej
Wybrane zdarzenia - pożar domu w m. Stok Ruski Wybrane zdarzenia - pożar domu w m. Stok Ruski
Wybrane zdarzenia 5-11.02.2018 Wybrane zdarzenia 5-11.02.2018
akcja akcja "spoKREWnieni służbą"
poniedziałek, 15 styczeń 2018 11:49

Wybrane zdarzenia 8-14.01.2018 r.

Napisane przez 

W ubiegłym tygodniu, tj. w dniach 8 - 14 stycznia 2018 roku siedleccy strażacy interweniowali 25 razy, w tym do:

- 6 pożarów,

- 14 miejscowych zagrożeń,

- 5 zdarzeń okazało się alarmem fałszywym.

Aż 3 zdarzenia dotyczyły zatruć tlenkiem węgla.

11.01.2018 r.  w miejscowości Gręzów (gm. Kotuń) doszło do zderzenia dwóch samochodów.

Po przyjechaniu na miejsce zdarzenie i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że dwa pojazdy zderzyły się ze sobą czołowo. Pojazd ciężarowy znajdował się poza pasem drogowym w przydrożnym rowie melioracyjnym, po przeciwległej stronie w rowie melioracyjnym znajdował się pojazd osobowy - obydwa pojazdy znajdowały się poza pasem drogowym. Komora silnika pojazdu osobowego objęta była pożarem. W chwili przybycia strażaków z JRG nr 1  zastęp OSP Kotuń podawał jeden prąd wody w natarciu w celu ugaszenia oraz wystudzenia komory silnika. Osoby poszkodowane były pod nadzorem zespołu ratownictwa medycznego. Zamknięto ruch w obydwu kierunkach - ze względu na wycieki substancji ropopochodnych, które zostały zsorbowane oraz fragmenty karoserii porozrzucane na obydwu pasach - zadysponowano zarządcę drogi w celu uprzątnięcia terenu prowadzonych działań. Po zakończeniu działań zastępy wróciły do jednostki.

 

10.01.2018 r.  miało miejsce zdarzenie związane z wyciekiem nieznanej substancji do kanału deszczowego w pobliżu rzeki Muchawka i Zalewu Siedleckiego.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów PSP oraz przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono:

  • przy wylocie z kanału deszczowego do rzeki Muchawki stwierdzono obecność substancji o jasnozielonym zabarwieniu,
  • na podstawie obserwacji udało się określić, że jest ona cięższa od wody przez co rozpościerała się w pobliżu dna na powierzchni około 20 m2,
  • tempo propagacji w kierunku rzeki jest znikome.

Działania straży polegały na :

  • zadysponowaniu dodatkowych służb tj. przedstawicieli PWiK, zarządzania kryzysowego miasta Siedlce, WIOŚ,
  • wysłaniu ratownika w woderach celem pobrania próbki substancji do rozpoznania jej właściwości fizykochemicznych.

Pojawiające się trudności z pobraniem substancji związane z jej zaleganiem na dnie spowodowały konieczność zmodyfikowania zamiaru taktycznego. Sprawiono zestaw pompowy z pompą membranową. Dzięki temu bez nadmiernego mieszania wody udało się pobrać próbki. Sprawdzenie odczynu pH dało wynik 7 - obojętny. Wykluczono także zawartość węglowodorów.

Na miejsce przybył kierownik działu kanalizacji PWiK Siedlce wraz z pracownikami laboratorium. Pobrali oni szereg próbek do analizy.

Aby zlokalizować miejsce wycieku sprawdzono kolejne wejścia pod włazami rewizyjnymi, prowadzące wzdłuż kanału deszczowego. Miejsce zdarzenia przekazano przedstawicielowi PWiK i zakończono działania. Zastępy wróciły do jednostki. W działaniach ratowniczych brały udział: 3 zastępy PSP – 7 strażaków.

 

13.01.2018 r. w Siedlcach na ulicy Klonowej doszło do pożaru samochodu osobowego.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania ustalono, że pożarem objęta jest komora silnika samochodu osobowego. Płomienie obejmowały znajdujący się obok żywopłot. Samochód znajdował się na podjeździe do garażu, w odległości ok. 1 m od ściany domu jednorodzinnego. Na miejscu obecni byli mieszkańcy domu, którzy podjęli próbę gaszenia samochodu przy pomocy węża ogrodowego. Ponadto ustalono, że pojazd wyposażony jest w instalację zasilania LPG.

Działania strażaków polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez odsunięcie od pojazdu gaszących go mieszkańców domu, podaniu prądu piany w natarciu na komorę silnika pojazdu oraz do wnętrza samochodu. Pożar ugaszono, pogorzelisko przelano prądem wody. Na tym działania zakończono, zastęp powrócił do koszar. W działaniach ratowniczych brał udział: 1 zastęp PSP – 6 strażaków.

 

W minionym tygodniu na terenie miasta Siedlce zanotowano również trzy zdarzenia związane z nieszczelnością przewodów kominowych / instalacji dymnej oraz związanych z tym zatruć tlenkiem węgla:

11 stycznia w wielorodzinnym budynku mieszkaniowym stwierdzono nieszczelność instalacji dymnej – przybyły na miejsce zastęp PSP stwierdził, że w mieszkaniu na I. piętrze, domowy czujnik CO wskazywał 45 ppm i sygnalizował alarm. Mieszkanie było delikatnie zadymione. Mieszkanie właścicielka ogrzewała elektrycznie. Mieszkańcy z parteru ogrzewali mieszkanie piecem centralnego ogrzewania na paliwo stałe.

Zabezpieczono teren działań. Przeprowadzono pomiary CO miernikiem – wynik pomiaru wynosił 38 ppm. Ze względu na zabudowane ściany z kominami w kuchni i łazience nie można było ocenić stanu technicznego kominów. Przewietrzono mieszkanie przez otwarcie drzwi i okien. Na podstawie wskazań urządzeń pomiarowych podjęto decyzję o zakazie użytkowania mieszkania do czasu oceny szczelności kominów przez kominiarza. Powiadomiono Zarządzanie Kryzysowe Miasta o sytuacji. Na miejscu zdarzenia pozostał patrol Policji. Na tym działania zakończono.

 

13 stycznia w Siedlcach straż pożarna została wezwana do kolejnego zdarzenia związanego z zatruciem tlenkiem węgla. Na miejscu zdarzenia stwierdzono obecność zespołu PRM, który udzielał pomocy medycznej osobie poszkodowanej oraz dokonywał badania innych członków rodziny: czterech osób, w tym dwójki dzieci. Działania straży polegały na dokonaniu pomiarów stężenia CO w mieszkaniu przy pomocy miernika wielogazowego oraz dokonaniu przewietrzenia pomieszczeń. W wyniku badań zespół PRM podjął decyzję o zabraniu na obserwację oraz dodatkowe badania mieszkańców do szpitala. Na podstawie wskazań pomiarowych podjęto decyzję o zakazie użytkowania mieszkania do czasu oceny szczelności przewodów kominowych przez kominiarza. Na miejscu pozostał patrol Policji. Na tym działania zakończono.

 

13 stycznia miało miejsce również podobne wezwanie. Po przybyciu na miejscu zdarzenia stwierdzono, że obecny na miejscu zespół PRM ewakuował do karetki przytomną osobę kontaktową z bólem głowy. Lekarz poinformował o podejrzeniu zatrucia tlenkiem węgla. Dokonano pomiarów we wszystkich pomieszczeniach miernikiem wielogazowym, gdzie stwierdzono znikome ilości CO, tj. około 10 ppm. Mieszkanie wietrzone przed przybyciem zastępów. Dodatkowo przewietrzano dom jednorodzinny przy pomocy wentylatora osiowego w celu wymiany powietrza w całej kubaturze obiektu. Po tych czynnościach nie stwierdzono obecności tlenku węgla. Polecono właścicielowi dokonać przeglądu wentylacji oraz urządzeń grzewczych: pieca gazowego w łazience, pieca węglowego w piwnicy, kanałów wentylacyjnych, kanałów spalinowych. Dodatkowo zakazano używać powyższych urządzeń do czasu zbadania wentylacji przez osobę uprawnioną, tj. kominiarza. Wszystkie czynności nakazano protokolarnie. Na tym działania zakończono.

 

Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem,
umiera ponad sto osób a blisko dwa tysiące ulega podtruciu.

CZAD I OGIEŃ - OBUDŹ CZUJNOŚĆ !

 

  Stan na 21.02.2018 Ilość
  Pożarów 44
  Miejscowych zagrożeń 83
  Alarmów fałszywych 19
  RAZEM 146

 

Ostatnie interwencje

23.02. Stok Lacki (gm. Siedlce)
23.02. Stok Lacki (gm. Siedlce)
21.02.  Pruszyn Pieńki (gm. Siedlce)
21.02. Pruszyn Pieńki (gm. Siedlce)
19.02. Mościbrody (gm. Wiśniew)
19.02. Mościbrody (gm. Wiśniew)
19.02. Korczew - zderzenie 2 sam. ciężarowych
19.02. Korczew - zderzenie 2 sam. ciężarowych
14.02. Stok Ruski (gm. Mordy)
14.02. Stok Ruski (gm. Mordy)
14.02. Pruszyn Pieńki (gm. Siedlce)
14.02. Pruszyn Pieńki (gm. Siedlce)
14.02. Głuchówek (gm. Przesmyki)
14.02. Głuchówek (gm. Przesmyki)
14.02. Pieńki (gm. Kotuń) - zabezpieczenie lądowania LPR
14.02. Pieńki (gm. Kotuń) - zabezpieczenie lądowania LPR
12.02. Siedlce ul. Czerwonego Krzyża
12.02. Siedlce ul. Czerwonego Krzyża
Previous Next
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Sala edukacyjna "Ognik"

Kampanie społeczne

Nabór do służby i pracy


Kalendarz zmianowy dla JRG

Służba 24/48

 

Licznik odwiedzin

316617
DzisiajDzisiaj375
W tym miesiącuW tym miesiącu9469
Goście online 31