ul. Czerwonego Krzyża 45, 08-110 Siedlce, telefon: (25) 644 24 13   fax: (25) 644 24 13, wew. 43    e-mail: sekretariat@siedlce-straz.pl

                                           

Państwowej Straży Pożarnej 

w Siedlcach

Komenda Miejska
Prelekcja dot. bezpieczeństwa na UPH

W dniach 19 i 20 lutego 2019 roku na Wydziale Humanistycznym siedleckiego Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego odbyły się prelekcje dotyczące bezpieczeństwa, podczas których…

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

11 lutego w całej Europie obchodzony jest Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112.
Centra Powiadamiania Ratunkowego zaczęły powstawać w Polsce kilka lat temu, a ich zadaniem jest…

Szkolenie z zakresu ratownictwa wodno-lodowego

8 lutego 2019 roku nad siedleckim zalewem odbyło się doskonalenie zawodowe, zgodnie z planem szkolenia siedleckich strażaków, z zakresu ratowania osób tonących po załamaniu tafli…

Uroczyste zakończenie służby bryg. Marka Boruca

31 stycznia 2019 roku w Komendzie Miejskiej PSP w Siedlcach odbyło się uroczyste spotkanie związane z przejściem na zaopatrzenie emerytalne brygadiera Marka Boruca.
Decyzją Komendanta…

Szkolenie z zakresu ratownictwa wodno-lodowego

29 stycznia 2019 roku nad zalewem w miejscowości Rówce (gm. Zbuczyn) odbyło się doskonalenie zawodowe, zgodnie z planem szkolenia siedleckich strażaków, z zakresu ratowania osób…

Szkolenie z zakresu ratownictwa wodno-lodowego

25 stycznia 2019 roku nad siedleckim zalewem odbyło się doskonalenie zawodowe, zgodnie z planem szkolenia siedleckich strażaków, z zakresu ratowania osób tonących po załamaniu…

Spotkanie Komendanta z przedstawicielami OSP

W dniach 23 i 25 stycznia 2018 roku w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach odbyły się spotkania z przedstawicielami Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu…

Previous Next Play Pause
Prelekcja dot. bezpieczeństwa na UPH Prelekcja dot. bezpieczeństwa na UPH
Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112
Szkolenie z zakresu ratownictwa wodno-lodowego Szkolenie z zakresu ratownictwa wodno-lodowego
Uroczyste zakończenie służby bryg. Marka Boruca Uroczyste zakończenie służby bryg. Marka Boruca
Szkolenie z zakresu ratownictwa wodno-lodowego Szkolenie z zakresu ratownictwa wodno-lodowego
Szkolenie z zakresu ratownictwa wodno-lodowego Szkolenie z zakresu ratownictwa wodno-lodowego
Spotkanie Komendanta z przedstawicielami OSP Spotkanie Komendanta z przedstawicielami OSP
wtorek, 30 styczeń 2018 10:33

Wybrane zdarzenia 22 - 30.01.2018r.

Napisane przez W dniach 22 - 30 stycznia 2018 roku siedleccy strażacy wzywani byli do 27 zdarzeń,
w tym do:

- 12 pożarów,

- 11 miejscowych zagrożeń,

- natomiast 4 zgłoszenia okazały się być alarmem fałszywym.

W ubiegłym tygodniu, m.in. w miejscowości Rakowiec (gm. Siedlce), w Siedlcach przy ul. Mickiewicza, w miejscowości Lipiny (gm. Przesmyki), w miejscowości Sosna Koziółki (gm. Suchożebry), doszło do zdarzeń i pożarów związanych z nieszczelnością w przewodach kominowych.

23.01.2018 r. ok. godziny 3:00 w Skórcu doszło do pożaru poddasza w budynku mieszkalnym.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępu OSP Dąbrówka Ług Kierujący Działaniem Ratowniczym stwierdził: pożar na poddaszu budynku jednorodzinnego, mieszkańcy (trzy osoby) samodzielnie opuścili dom - znajdowali się poza budynkiem, pierwszy KDR podjął decyzję o wprowadzeniu roty gaśniczej, wyposażonej w aparaty ochrony układu oddechowego z prądem wody.

Kierujący Działaniem Ratowniczym z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 po przybyciu, przejął dowodzenie:
- podtrzymał zamiar taktyczny - prowadzone działania doprowadziły do zlokalizowania źródła pożaru,
- następnie polecił usunąć nadpalone elementy poddasza i zgromadzone tam materiały na zewnątrz,
- usunąć nadpaloną część krokwi dachowej przy pomocy piły spalinowej,
Prowadzone działania doprowadziły do ugaszenia pożaru. Zastępy powróciły do koszar.

W tym samym czasie, 23.01.2018 r. ok. godziny 3:00 w miejscowości Cierpigórz (gm. Przesmyki) również doszło do pożaru poddasza w budynku mieszkalnym.

Po dotarciu na miejsce zdarzenia dowódca OSP Przesmyki udał się na rozpoznanie. W jego wyniku ustalono, że pożarem objęte jest poddasze drewnianego domu jednorodzinnego. Właściciel, który jako jedyny przebywał w budynku opuścił go samodzielnie, poinformował Kierującego Działaniem Ratowniczym, że wewnątrz domu zasilanie zostało odłączone, jednak w dalszym ciągu pod napięciem jest napowietrzna linia energetyczna, która w wyniku pożaru powodowała iskrzenie.

Działania podjęte przez strażaków: zabezpieczenia miejsca zdarzenia poprzez wygrodzenie terenu działań, oświetlenie terenu działań przy pomocy masztu oświetleniowego, budowa dwóch linii gaśniczych z dwóch stron budynku.

Zaobserwowano zaprzestanie iskrzenia linii energetycznej. Odłączenie zasilania energetycznego potwierdzono detektorem napięcia. Przystąpiono do natarcia na pożar. Pożar zlokalizowano, po czym wprowadzono dwie roty w aparatach ochrony dróg oddechowych w celu ewakuacji cennego mienia znajdującego się w domu. Rozebrano szalówkę elewacyjną osłaniającą poddasze budynku w celu bezpośredniego dotarcia do miejsca w dalszym ciągu objętego pożarem. Na polecenie KDRa zastęp JRG Łosice zakończył działania i powrócił do koszar. Na miejsce dotarło Pogotowie Energetyczne, które odcięło linię zasilającą obiekt w elektryczność. Dalsze działania strażaków polegały na rozbiórce poszycia ścian budynku. Pożar ostatecznie ugaszono. W związku z ryzykiem zawalenia się murowanego komina w centralnej części domu zadysponowano na miejsce działań Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Jednostki OSP na polecenie dowódcy zakończyły działania i wróciły do koszar.

24.01.2018 r. w miejscowości Chromna (gm. Zbuczyn) doszło do pożaru budynku letniskowego.

W chwili dojazdu zastępu z JRG nr 2 zastano następującą sytuację: pożar rozprzestrzeniał się na powierzchni ok. 10 m2 ściany szczytowej drewnianego budynku letniskowego, krytego blachą. Wejście do budynku zamknięte. Osoba zgłaszająca będąca na miejscu zdarzenia poinformowała, że prawdopodobnie w budynku nie ma osób i budynek jest odłączony od zasilania w energię elektryczną.

Zabezpieczono miejsce prowadzenia działań. Ratownicy w aparatach OUO podali 1 prąd wody w natarciu z zewnątrz na palące się elementy drewnianej ściany szczytowej budynku. Następnie sprawiono 2 przęsła drabiny nasadkowej i podano prąd wody ze środkiem pianotwórczym z drabiny.

Przybyły na miejsce zdarzenia Dowódca JRG nr 2 zapoznał się z sytuacją i przejął dowodzenie. Po otwarciu budynku przez przybyłego właściciela polecił wprowadzić drugą rotę w AOUO do wnętrza budynku celem przeszukania pomieszczeń i podania drugiego prądu wody w natarciu na palące się drewniane elementy konstrukcyjne budynku. Prowadzone działania potwierdziły brak poszkodowanych i doprowadziły do lokalizacji pożaru. Przy pomocy podnośnika SH-23 przystąpiono do prac rozbiórkowych ściany szczytowej budynku i przekrycia dachu. Wewnątrz, na poziomie parteru i poddasza, prowadzono prace rozbiórkowe elementów budynku wokół kominka. Pojawiające zarzewia ognia gaszono prądem wody. Prowadzone działania doprowadziły do ugaszenia pożaru. Zabezpieczono ścianę szczytowa plandeką. Po zakończeniu prowadzonych działań zastępy powróciły do koszar.

CZAD I OGIEŃ - OBUDŹ CZUJNOŚĆ !

 

27.01.2018 r. w miejscowości Sionna (gm. Kotuń) doszło do zderzenia się pojazdu osobowego z ciężarowym.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępu z JRG nr 1 i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że na drodze krajowej DK 2 stoją dwa uszkodzone pojazdy po kolizji, w żadnym z tych pojazdów nie było osób, wszyscy przed dojazdem służb wyszli na zewnątrz, jedna osoba doznała drobnych obrażeń i zajął się nią zespół Państwowego Ratownictwa Medycznego. Na miejscu zdarzenia działał już zastęp OSP Kotuń. Droga w obu kierunkach była zamknięta.

Wobec powyższego działania polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, zabezpieczeniu pojazdów - odcięcie zapłonu, usunięciu z jezdni płynów eksploatacyjnych, pomocy Policji w organizacji ruchu. Na tym działania zakończono. Zastępy powróciły do bazy.

 

Do dość nietypowego zdarzenia doszło 29.01.2018 r.

Zastęp z JRG nr 1 został zadysponowany do Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego aby pomóc zespołowi gabinetu zabiegowego usunąć metalowe obejmy z genitaliów mężczyzny. Zespół ratowników medycznych nie miał możliwości technicznych do ich usunięcia. Ratownicy za pomocą nożyc do drutu przecięli obejmy, które ratownicy medyczni zdjęli. Na tym działania zakończono.  

  Stan na 10.02.2019 Ilość
  Pożarów 25
  Miejscowych zagrożeń 77
  Alarmów fałszywych 15
  RAZEM 117

 

Ostatnie interwencje

21.02. Pruszyn, fot. pyt, Tygodnik Siedlecki
21.02. Pruszyn, fot. pyt, Tygodnik Siedlecki
19.02. Wólka Kamienna, fot. A Król
19.02. Wólka Kamienna, fot. A Król
01.02. Suchożebry-Krynica, fot. OSP Suchożebry
01.02. Suchożebry-Krynica, fot. OSP Suchożebry
01.02. Stare Okniny, fot. OSP Radomyśl
01.02. Stare Okniny, fot. OSP Radomyśl
29.01. Karcze, fot. OSP Dziewule
29.01. Karcze, fot. OSP Dziewule
31.01. Golice, fot. OSP Pruszynek
31.01. Golice, fot. OSP Pruszynek
25.01. Dąbrówka Ług, fot. OSP Dąbrówka Ług
25.01. Dąbrówka Ług, fot. OSP Dąbrówka Ług
25.01. Smolanka, fot. OSP Dziewule
25.01. Smolanka, fot. OSP Dziewule
24.01. Siedlce ul. Brzeska, fot. A. Król
24.01. Siedlce ul. Brzeska, fot. A. Król
Previous Next
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Sala edukacyjna "Ognik"

Kampanie społeczne

 

 

Nabór do służby i pracy


Kalendarz zmianowy dla JRG

Służba 24/48

 

Licznik odwiedzin

503682
DzisiajDzisiaj7
W tym miesiącuW tym miesiącu7619
Goście online 13