ul. Czerwonego Krzyża 45, 08-110 Siedlce, telefon: (25) 644 24 13   fax: (25) 644 24 13, wew. 43    e-mail: sekretariat@siedlce-straz.pl

                                           

Państwowej Straży Pożarnej 

w Siedlcach

Komenda Miejska
Egzamin KPP

KM PSP w Siedlcach informuje, że istnieje możliwość przystąpienia do egzaminu sprawdzającego uprawnienia w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy przez druhów OSP z terenu…

Dzień Strażaka 2018

23 maja 2018 roku odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Strażaka w Stulecie Niepodległej.
Obchody rozpoczęły się uroczystym podniesieniem flagi państwowej oraz zmianą warty…

Uroczyste ślubowanie strażaka

18 maja 2018 roku odbyła się uroczystość ślubowania nowo przyjętego w szeregi Państwowej Straży Pożarnej strażaka - Kamila Ostapczuka, który rozpoczął służbę w JRG nr…

Wampiriada UPH

17 maja 2018 roku przy Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach odbyła się "Wampiriada". To największa ogólnopolska studencka akcja honorowego…

Przejazdy kolejowo-drogowe z źółtymi naklejkami PLK

Do końca maja PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. umieszczą na wszystkich przejazdach kolejowo-drogowych żółte naklejki z indywidualnym numerem skrzyżowania i numerami alarmowymi.

Previous Next Play Pause
Egzamin KPP Egzamin KPP
Dzień Strażaka 2018 Dzień Strażaka 2018
Uroczyste ślubowanie strażaka Uroczyste ślubowanie strażaka
Wampiriada UPH Wampiriada UPH
Przejazdy kolejowo-drogowe z źółtymi naklejkami PLK Przejazdy kolejowo-drogowe z źółtymi naklejkami PLK
wtorek, 30 styczeń 2018 10:33

Wybrane zdarzenia 22 - 30.01.2018r.

Napisane przez W dniach 22 - 30 stycznia 2018 roku siedleccy strażacy wzywani byli do 27 zdarzeń,
w tym do:

- 12 pożarów,

- 11 miejscowych zagrożeń,

- natomiast 4 zgłoszenia okazały się być alarmem fałszywym.

W ubiegłym tygodniu, m.in. w miejscowości Rakowiec (gm. Siedlce), w Siedlcach przy ul. Mickiewicza, w miejscowości Lipiny (gm. Przesmyki), w miejscowości Sosna Koziółki (gm. Suchożebry), doszło do zdarzeń i pożarów związanych z nieszczelnością w przewodach kominowych.

23.01.2018 r. ok. godziny 3:00 w Skórcu doszło do pożaru poddasza w budynku mieszkalnym.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępu OSP Dąbrówka Ług Kierujący Działaniem Ratowniczym stwierdził: pożar na poddaszu budynku jednorodzinnego, mieszkańcy (trzy osoby) samodzielnie opuścili dom - znajdowali się poza budynkiem, pierwszy KDR podjął decyzję o wprowadzeniu roty gaśniczej, wyposażonej w aparaty ochrony układu oddechowego z prądem wody.

Kierujący Działaniem Ratowniczym z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 po przybyciu, przejął dowodzenie:
- podtrzymał zamiar taktyczny - prowadzone działania doprowadziły do zlokalizowania źródła pożaru,
- następnie polecił usunąć nadpalone elementy poddasza i zgromadzone tam materiały na zewnątrz,
- usunąć nadpaloną część krokwi dachowej przy pomocy piły spalinowej,
Prowadzone działania doprowadziły do ugaszenia pożaru. Zastępy powróciły do koszar.

W tym samym czasie, 23.01.2018 r. ok. godziny 3:00 w miejscowości Cierpigórz (gm. Przesmyki) również doszło do pożaru poddasza w budynku mieszkalnym.

Po dotarciu na miejsce zdarzenia dowódca OSP Przesmyki udał się na rozpoznanie. W jego wyniku ustalono, że pożarem objęte jest poddasze drewnianego domu jednorodzinnego. Właściciel, który jako jedyny przebywał w budynku opuścił go samodzielnie, poinformował Kierującego Działaniem Ratowniczym, że wewnątrz domu zasilanie zostało odłączone, jednak w dalszym ciągu pod napięciem jest napowietrzna linia energetyczna, która w wyniku pożaru powodowała iskrzenie.

Działania podjęte przez strażaków: zabezpieczenia miejsca zdarzenia poprzez wygrodzenie terenu działań, oświetlenie terenu działań przy pomocy masztu oświetleniowego, budowa dwóch linii gaśniczych z dwóch stron budynku.

Zaobserwowano zaprzestanie iskrzenia linii energetycznej. Odłączenie zasilania energetycznego potwierdzono detektorem napięcia. Przystąpiono do natarcia na pożar. Pożar zlokalizowano, po czym wprowadzono dwie roty w aparatach ochrony dróg oddechowych w celu ewakuacji cennego mienia znajdującego się w domu. Rozebrano szalówkę elewacyjną osłaniającą poddasze budynku w celu bezpośredniego dotarcia do miejsca w dalszym ciągu objętego pożarem. Na polecenie KDRa zastęp JRG Łosice zakończył działania i powrócił do koszar. Na miejsce dotarło Pogotowie Energetyczne, które odcięło linię zasilającą obiekt w elektryczność. Dalsze działania strażaków polegały na rozbiórce poszycia ścian budynku. Pożar ostatecznie ugaszono. W związku z ryzykiem zawalenia się murowanego komina w centralnej części domu zadysponowano na miejsce działań Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Jednostki OSP na polecenie dowódcy zakończyły działania i wróciły do koszar.

24.01.2018 r. w miejscowości Chromna (gm. Zbuczyn) doszło do pożaru budynku letniskowego.

W chwili dojazdu zastępu z JRG nr 2 zastano następującą sytuację: pożar rozprzestrzeniał się na powierzchni ok. 10 m2 ściany szczytowej drewnianego budynku letniskowego, krytego blachą. Wejście do budynku zamknięte. Osoba zgłaszająca będąca na miejscu zdarzenia poinformowała, że prawdopodobnie w budynku nie ma osób i budynek jest odłączony od zasilania w energię elektryczną.

Zabezpieczono miejsce prowadzenia działań. Ratownicy w aparatach OUO podali 1 prąd wody w natarciu z zewnątrz na palące się elementy drewnianej ściany szczytowej budynku. Następnie sprawiono 2 przęsła drabiny nasadkowej i podano prąd wody ze środkiem pianotwórczym z drabiny.

Przybyły na miejsce zdarzenia Dowódca JRG nr 2 zapoznał się z sytuacją i przejął dowodzenie. Po otwarciu budynku przez przybyłego właściciela polecił wprowadzić drugą rotę w AOUO do wnętrza budynku celem przeszukania pomieszczeń i podania drugiego prądu wody w natarciu na palące się drewniane elementy konstrukcyjne budynku. Prowadzone działania potwierdziły brak poszkodowanych i doprowadziły do lokalizacji pożaru. Przy pomocy podnośnika SH-23 przystąpiono do prac rozbiórkowych ściany szczytowej budynku i przekrycia dachu. Wewnątrz, na poziomie parteru i poddasza, prowadzono prace rozbiórkowe elementów budynku wokół kominka. Pojawiające zarzewia ognia gaszono prądem wody. Prowadzone działania doprowadziły do ugaszenia pożaru. Zabezpieczono ścianę szczytowa plandeką. Po zakończeniu prowadzonych działań zastępy powróciły do koszar.

CZAD I OGIEŃ - OBUDŹ CZUJNOŚĆ !

 

27.01.2018 r. w miejscowości Sionna (gm. Kotuń) doszło do zderzenia się pojazdu osobowego z ciężarowym.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępu z JRG nr 1 i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że na drodze krajowej DK 2 stoją dwa uszkodzone pojazdy po kolizji, w żadnym z tych pojazdów nie było osób, wszyscy przed dojazdem służb wyszli na zewnątrz, jedna osoba doznała drobnych obrażeń i zajął się nią zespół Państwowego Ratownictwa Medycznego. Na miejscu zdarzenia działał już zastęp OSP Kotuń. Droga w obu kierunkach była zamknięta.

Wobec powyższego działania polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, zabezpieczeniu pojazdów - odcięcie zapłonu, usunięciu z jezdni płynów eksploatacyjnych, pomocy Policji w organizacji ruchu. Na tym działania zakończono. Zastępy powróciły do bazy.

 

Do dość nietypowego zdarzenia doszło 29.01.2018 r.

Zastęp z JRG nr 1 został zadysponowany do Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego aby pomóc zespołowi gabinetu zabiegowego usunąć metalowe obejmy z genitaliów mężczyzny. Zespół ratowników medycznych nie miał możliwości technicznych do ich usunięcia. Ratownicy za pomocą nożyc do drutu przecięli obejmy, które ratownicy medyczni zdjęli. Na tym działania zakończono.  

  Stan na 24.05.2018 Ilość
  Pożarów 235
  Miejscowych zagrożeń 310
  Alarmów fałszywych 68
  RAZEM 613

 

Ostatnie interwencje

18.05.  Hołubla
18.05. Hołubla
17.05. Grabianów
17.05. Grabianów
11.05. Dąbrówka Ług
11.05. Dąbrówka Ług
10.05. Jagodne gm. Kotuń
10.05. Jagodne gm. Kotuń
09.05. Radzików Wielki
09.05. Radzików Wielki
08.05. Siedlce, ul. Leśna
08.05. Siedlce, ul. Leśna
08.05. Siedlce ul. Piłsudskiego
08.05. Siedlce ul. Piłsudskiego
26.04. Gostchorz gm. Wiśniew
26.04. Gostchorz gm. Wiśniew
25.04. Czołomyje - pożar garażu
25.04. Czołomyje - pożar garażu
Previous Next
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Sala edukacyjna "Ognik"

Kampanie społeczne

Nabór do służby i pracy


Kalendarz zmianowy dla JRG

Służba 24/48

 

Licznik odwiedzin

366511
DzisiajDzisiaj22
W tym miesiącuW tym miesiącu15237
Goście online 20